Plastik Kullanımı, Plastik atıkların büyük çoğunluğu biyo çözünür olmadığı için çevreye bırakılan plastikler yüzlerce hatta binlerce yıl orada kalıyor.

Plastik Yerine Karton Ürünler Kullanın

Plastik Kullanımı

Plastik atıkların büyük çoğunluğu biyo çözünür olmadığı için çevreye bırakılan plastikler yüzlerce hatta binlerce yıl orada kalıyor.

Plastik atıklar bugün çevre üzerinde hasara yol açıyor ve doğal hayatı öldürüyor. Tüm dünyada, 2000 yılından bu yana, neredeyse o zamana dek üretildiği kadar plastik üretildi.

Plastik ucuz ve çok yönlü güvenilir bir malzeme olduğundan, son yüzyılda üretimi hızla arttı.
Plastik Ürün Yerine Karton Ürün Kullanalım

Sayılan özellikler, atılabilir plastik ürünlerin geliştirilmesini kolaylaştırıyor ve plastik ürünlerin yarısından fazlası üç yıldan kısa bir süre içinde atık haline geliyor.

Plastikler çöpe atıldığı zaman çürümeden, paslanmadan, çözünmeden ve biyolojik olarak bozulmadan doğada uzun yıllar kalmaktadır.

Plastik atıkların büyük çoğunluğu biyoçözünür olmadığı için çevreye bırakılan plastikler yüzlerce hatta binlerce yıl orada kalıyor.


Plastik Ürün Zararları

Bazı plastikler, doğada 700 yıl bozulmadan kalabilmektedir. Suyun ve toprağın kirlenmesine neden olmaktadır. Sulardaki canlılara zarar vermekte ve hatta ölümlerine neden olmaktadır.

Hayatımıza gireli çok uzun süre geçmemiş olmasına rağmen, bugüne kadar üretilen plastiklerin %75’i halihazırda atığa dönüşmüş durumdadır.


Kahve Bardağı

Plastik kahve bardağı doğada 30 yılda yok olmaktadır. Oysa tek kullanımlık karton ürünler ile  karton bardak kullanılması halinde geri dönüştürme oranları plastik ürünlere nazaran daha fazla olmaktadır.


Aycup ® Karton Bardak - Kağıt Bardak