Karton bardak tüketiminde en çok kullanılan ölçü 7 oz vending karton bardak' tır. 7 oz karton bardakların üretim işlemi 6 aşamadan oluşmaktadır. Sırası ile anlatalım ;

Karton Bardak Üretim Aşamaları

İş hayatının vazgeçilmezi büyük yardımcımız Karton Bardaklar

Karton bardak tüketiminde en çok kullanılan ölçü 7 oz vending karton bardak' tır. 7 oz karton bardakların üretim işlemi 6 aşamadan oluşmaktadır. Sırası ile anlatalım ;

Karton Bardaklar 

'Kullan At Bardaklar ' olarak da bilinmektedir. Su, çay, meşrubat, kahve gibi içeceklerin tüketiminde enerji ve su maliyetini düşürmek için tercih edilmektedir. Üretiminde kullanılan ham madde ne kadar kaliteli olursa karton bardağın kalitesi de o kadar yüksek olmaktadır. 

Diğer muadilleri plastik bardak ve köpük bardak üretimine nazaran daha ayrıntılıdır. Özel günlerde, doğum günlerinde, firma tanıtımlarında, veya istenilen logoyu baskı yapılarak kullanılabilir. Renk çeşitliliği artarsa klişe ücretlendirmede de o kadar artış olmaktadır.

Örneklendirecek olursak model olma açısından ölçümüz 7 oz karton bardak olsun ;


1. AŞAMA

Karton bardak baskısı için kağıt gramajı özenle ham madde bobinlerden seçilir. Karton bardak üzerine uygulanacak baskı tasarımı seçilir. Renk seçimi resim veya logo bardak lot üzerine yerleştirilir.  175 ml hacimli ve 69 mm x 80 mm x 49 mm boyutunda olan 7 oz karton bardağın tasarımı ekran üzerinde çalışılarak yapılır. 
2. AŞAMA

Karton bardak klişesi, flexo baskıya uygun olarak üretimi yapılır. İstenilen renk çalışması ile beraber bardak tasarımı hazır hale getirilir.


3. AŞAMA

Karton bardak kağıdı, üstün teknoloji flekso baskı makineleri ile bas-kes sistemi yapılarak üretilir. Bu işlemde kağıt şekil olarak yatay formdadır. Karton bardak baskısında dış yüzeyi renklendirmek için kullanılan mürekkepler sertifikalı sağlığa zararsız, gıda boyalarıdır.

4. AŞAMA

Baskı işlemi ardından üretilen kağıtların kesme işlemi punch(kesme) makinesi ile yapılır. Kesme işlemi her bardak formu için ayrı  ölçülü kalıplar ile yapılmaktadır.
5. AŞAMA

Kullanım öncesi bardak formu şekli karton bardak makinaları ile yapılır. Basılan ve kesimi yapılan kağıdın, karton bardak formuna ulaşması için  taban katlama ve ağız kısımlarının hafif kıvrılması işlemi yapılır. 

Karton Bardak formu bu işlemin sonunda ağız kısmı 69 mm, yüksekliği 80 mm tabanı 49 mm olarak işlem sonlanır.
Bu aşama ile ilgili Youtube Videosu

6. AŞAMA

Kullanıma hazır olan karton bardaklar iç içe 50 adetli veya 100 adetli fişeklerde 1000/2000 veya 3000 adetlerde ambalajlanır.
Günümüzde her alanda her ortamda karşımıza çıkan ve çıkmaya da devam edecek olan karton bardakların üretim aşamalarını kısaca cevapladık. Unutmadan, çok sorulan sorulardan bir tanesi olarak; tüketici olarak biz evde karton bardak yapılır mı? 

Cevap ; Evde karton bardak yapılmaz cevabını verebiliriz.


Hazır desenli karton bardak ürünlerimizi sitemizden inceleyebilir kolayca sipariş verip, hızlı teslimatın ardından ürünlerimizi kullanabilirsiniz.

Karton bardak üretimi ile alakalı Youtube videolarımızı inceleyip kanalımıza abone olunuz. Aycup ® Youtube Kanalımız