Karton bardak işi, tek seferlik yatırımlar arasında, yatırım getirisi ile çok karlı bir iştir. Karton bardak üretmek ve satışını yapmak, çoğu girişimcinin görmezden geldiği çok kazançlı bir iş fikridir.

Karton Bardak İş Fikri Planı

Karton Bardak İş Fikri Planı

Karton bardak işi, tek seferlik yatırımlar arasında, yatırım getirisi ile çok karlı bir iştir. Karton bardak üretmek ve satışını yapmak, çoğu girişimcinin görmezden geldiği çok kazançlı bir iş fikridir.

Öncelikle karton bardak nedir bilmeyenler için; kağıdı ıslatmadan kahve veya herhangi bir içecek servis etmek için yaygın olarak kullanılan kağıt ve plastikten yapılmış tek kullanımlık bardaklardır.Karton Bardak Üretimine ve Yapımına Nasıl Başlanılır

Karton bardak yapımı, ciddi fikirlere sahip herhangi bir girişimcinin alabileceği ve başarılı olabileceği küçük, kazançlı bir iş fırsatıdır. İş yeriniz boşsa, ofis kiralamadan oradan başlayabilirsiniz. Karton bardak işine başlamak çok kolaydır, ancak yapabileceğiniz ve yapamayacağınız birkaç kuralı vardır.

Bu kuralların bir kaçını hatırlatalım;

Kağıt bardaklar, her zaman talep gören, tek kullanımlık ürünlerdir. Karton bardakları yalnızca bir kez kullanıp sonra atmanız gerekir.

Akıllı bir girişimci, piyasa talebi tahmin edebilir ve ürünlerinin teslimatını yapılandırabilir. Günümüzde, neredeyse tüm halka açık alanlarında kullanılır. Karton bardaklar ağırlıklı olarak, kurumsal şirketler, fabrikalar, kafeler, sağlık kulüpleri, doğum günü partileri, restoranlar vb. tarafından tedarik edilmektedir. Dondurma, patlamış mısır ve bazı tatlı lezzetler servis etmek için karton bardaklar kullanılır.
Karton Bardak İşine Başlamak İçin Örnek Bir İş Planı

Başarılı bir işin başlangıcında, iyi yazılmış bir iş planı şarttır. İş planı, herhangi bir başarılı işletmenin üzerine inşa edildiği temeldir. Bir iş planı yazarken, pazar araştırması yapmak önemlidir. İş planınızdan finansal ihtiyaçlarınızı, üretim hacminizi, belirli ürünlerinizi, kağıt bardak makine fiyatınızı, ekipman üreticileri ve tedarikçilerini, ham madde tedariğini, pazarlama planlarını  personel ve nakliyeyi belirleyin. 


İşletme Kayıt ve Markalama

Karton bardak üretim ve satış işine başlamadan önce, işletmeyi şirket olarak kaydettirmeniz gerekir, küçükten başlıyorsanız, bunu şahıs şirketi olarak kaydedebilirsiniz. Ruhsatlandırma için bir ticaret ruhsatı, fabrika ruhsatı, KDV kaydı vb. almanız gerekir. Şehrinize bağlı olarak, bir karton bardak işini yasal olarak başlatmak için başka ruhsat belgelerine ihtiyacınız olacaktır.


 


Karton Bardak Üretimi

Karton bardak üretimi için tesis ve ekipman sadece tam otomatik bir kağıt bardak yapma makinesine ve bir elektrik bağlantısına ihtiyacınız var. Üretim için yer kiralamanız gerekecektir. Üretim yerinin boyutu, karton bardak makinelerinin ve ham maddelerin yapılmış bitmiş kolilerin depolanması hacmine bağlı olacaktır. Eleman olarak en fazla 3 kişiye ihtiyacınız olacaktır.


Karton Bardak Makineleri

2 çeşit bardak yapma makinesine ihtiyacınız olacaktır. 1- Kalıp kesme(bas-kes) makinesi, yaprak kağıdı fan duvarı gövdesine kesmek için kullanılır.

2- Karton bardak şekillendirme makinesi olarak adlandırılan başka bir makine, bardağı istenen şekle getirmek için kullanılır. 

Kupalarınızı canlandırmak için marka adınızı ve imajınızı fincan gövdesine yazabilirsiniz. Müşterinin ihtiyacına göre özel baskılı sipariş alabilirsiniz.
Karton Bardak Yapmak İçin Gereken Hammaddeler

Polietilen(PE) kaplı kağıt rulo, taban kağıdı ve paketleme malzemeleridir. Kullanılan kağıdın kalitesi baskı kalitesini belirler, lütfen ham maddelere dikkat edin, nemden korunmalıdır.Karton Bardak İşinizi Tanıtmak 

Hemen kar etmeye başlamak istiyorsanız, kağıt yapma işinizi geliştirmek için bir bütçeniz olmalıdır. TV reklamları, reklam medyası, Google reklamları, Facebook ve İnstagram gibi sosyal medyayı kullanın. Ağızdan ağza da bir başka etkili reklam aracıdır.

Ayrıca, şirketinizin telefon rehberleri, sarı sayfada görünmesini sağlayın. Yoldan geçenlere işletmeniz hakkında bilgi vermek için ofisinizin önüne reklam afişi asın.