Dünyada yaşanılan karton bardak hammadde sıkıntısı, Türkiye'de bulunan karton bardak üreticilerini oldukça zora sokmakla beraber, karton bardak kullanıcılarının ürün bulma konusunda endişeleri arttırdı.

Karton Bardak Hammadde Piyasasında Neler Oluyor ?

Karton Bardak Hammadde Piyasasında Neler Oluyor ?

2021 yılı itibarı ile karton bardak hammaddesinde görülmemiş sıkıntı dünya genelinde ve ülkemizde yaşanmaktadır.

Dünyada yaşanılan karton bardak hammadde sıkıntısı, Türkiye'de bulunan karton bardak üreticilerini oldukça zora sokmakla beraber, karton bardak kullanıcılarının ürün bulma konusunda endişeleri arttırdı.


Türkiye'de Karton Bardak Hammadde Süreci

Ülkemizde karton bardak üretimi 2008-2010 yılında bir kaç üretici ile serüvenine başladı. O tarihten itibaren karton bardak piyasası hızla büyüyerek, 2021 yılında irili ufaklı yaklaşık 1000 adet üretici seviyelerine yaklaştı. Covid 19 salgının etkisi ve tek kullanımlık karton bardak kullanımının öne çıkması, girişimcilerin dikkatini çekti.

Son bir kaç yıldır devlet teşviki ve Kosgeb destekleriyle, kağıt bardak makine satışı hat safaya ulaştı. Yaşanılan dünya genelindeki talep, salgının etkisiyle ülkemizde de arz talep ilişkisini yükseltmiştir.Neden Karton Bardak Hammadde Sıkıntısı Yaşanıyor ?

Karton bardak hammadde piyasasını dünya genelinde bir kaç tane üretici belirlemektedir. Hammadde Başta Abd, Kanada, Finlandiya, İtalya, Hindistan, Çin, Kore (vb.) gibi örnek verdiğimiz ülkelerde büyük üreticilerin yönlendirmesi ile oluşmaktadır. 

Türkiye' de ise bir kaç tane üretici ve polietilen (sıvama tekniği) kaplayan fabrikalar bulunmaktadır.

Dünyada yaşanılan salgın nedeniyle üretimler aksadı, bazende durma seviyesine geldi. Tedarik kanallarının aksaması, ithalat ve gümrüklerde yaşanılan sıkıntılar gibi örnekler hammadde üretimini sekteye uğrattı. 

Salgının etkileri yavaş yavaş dünyada etkisi azalırken devletler ve kurumlar tek kullanımlık ürünleri kullanma konusunda halklarını uyarak bu ürünleri kullanmak için bireyleri teşvik etmektedir. Bunun sonucunda karton bardak piyasasına yön veren üreticiler üretimlerini karton bardak dışında daha kolay üretilen kağıtları ön plana çekerek karton bardak kağıtlarını geri plana atmışlardır.


 Türkiye'de Yaşanılan Hammadde Sorunu

Karton bardak kağıdı, üretimi en zor olan (polietilen kaplamalı kağıt) kağıt türüdür. Bu dönemde üreticiler maliyetlerini düşünerek basit üretilen kağıtları önemsemektedirler. Söylenilen bilgilere göre büyük üreticilerin bazıları 2022 yılı ortalarına kadar karton bardak hammaddesi üretim planlarına dahil etmediklerini açıkladılar.

Türkiye' yaşanılan hammadde sıkıntısı daha önce bir kaç kez yaşandı. Geçmiş zamanda yaşanılan sıkıntılarda uzak doğu ülkelerinde bulunan üreticiler sayesinde bertaraf edilmişti. Uzak doğu üreticilerinin maliyetlerinin yüksek oluşu ( navlum ve gümrük vergileri vs.) yaşanılan bu sıkıntıya şimdilik çare olmadı. Şimdilerde yaşanılan hammadde tedarik sıkıntısı dünya genelinde olduğu için aynı oranda bizi etkiledi.
Karton Bardak Hammaddesi Nereden Geliyor ?

Karton bardak hammaddesi belirtiğimiz gibi Abd, Kanada, Finlandiya, İtalya, Hindistan, Çin, Kore, Türkiye, Rusya gibi devletlerde bulunan üreticilerden bütün dünyaya dağıtılmaktadır.

📌 Dünyada ambalaj kağıdı ve kağıt bardak ham maddesi sektörü dünyadaki önemli karton bardak kağıdı üreticisi ülkeler sıralamasında 2018 yılının en büyük kağıt hammadde üreticisi Çin olmuştur. İkinci sırada ise ABD yer almaktadır. Sıralamanın devamında gelen ülkeler arasında Finlandiya, Hindistan, Japonya, Kore, Rusya, Kanada, İtalya, Fransa, İspanya, İngiltere, Polonya'dır.


✨ Türkiye'de ve Dünya'da Ambalaj ve Hammadde Gelişimi


Kağıt Tedarik

Karton bardak hammaddesi görülmemiş bir şekilde üretimi azalarak, bizi ilgilendirecek kısmı ile ülkemizde kriz olarak yaşanmaktadır. Üreticilerin bir çoğu yaşanılan olaydan etkilenmiştir.

İrili ufaklı üreticiler kağıt hammadde tedariki konusunda yetersiz kalmaları sebebiyle karton bardak makinelerini kapatmak zorunda kaldı.

Yaşanılan bu sürecin bir an önce çözülmesi üreticiler ve karton bardak kullanıcıları için iyi olacaktır. Karton bardak hammaddesi krizi çözülmez ise bir çok üretici kepenk indirmek zorunda kalacaktır.

Hammadde arayışı olan üreticilere tekrar çalışmaları ve iş yerlerinin faaliyete geçmesi temennisi ile kolaylıklar dileriz.

0 ve 2. el karton bardak makineleri ile karton bardak hammadesi satışı yapan firmaları buluşturduğumuz Facebook grubumuza katılabilir, bilgi akışına bakabilirsiniz. 

*KARTON BARDAK HAMMADDE SATIŞI İLE KARTON BARDAK MAKİNESİ SATIŞIMIZ BULUNMUYOR.

Ürünlerimize BURADAN Ulaşınız.

İLETİŞİM

Aycup ® Karton Bardak - Kağıt Bardak