Yaşanan hammadde sıkıntısı bir yandan, navlun ve konteyner bulmakta yaşanan aksaklık, karton bardak fiyatlarının neredeyse her geçen gün fiyatlarının artmasına neden olmaktadır.

Karton Bardak Fiyatları Neden Düşmüyor

KARTON BARDAK FİYATLARI NEDEN PAHALI


Pandeminin etkisiyle daha fazla artan karton bardak tüketimi ve buna bağlı olarak sürekli yükselen fiyatları güncel olarak devam etmektedir.

Dünya'da 2021 yılı başından itibaren bütün kağıt ve karton ürünlerinin tüketiminde gözle görülür şekilde artış yaşanmıştır. Bu durum kağıdın hammaddesi olan selülozun fiyatlarının çok yükselmesine neden olmuştur. Bazı kağıt çeşitlerine %50, üretimi diğer kağıtlara göre zor olan karton bardak kartonuna %100 'e varan fiyat artışı yaşanmıştır.PANDEMİNİN KAĞIT HAMMADDE PİYASASINA ETKİSİ


Covid-19 nedeniyle özellikle konteyner bulunması zorlaştı, navlun fiyatları Avrupa, Uzakdoğu ve ABD'de geçmişe oranla 8-10 kat yükselmiştir. Artan talepler ile ürün kullanımının artması konteyner ve navlun fiyatlarının etkisiyle karton bardak hammadde fiyatlarını etkilemiştir.KARTON BARDAK FİYATLARINDA DÜŞÜŞ BEKLENMİYOR


Yaşanan hammadde sıkıntısı bir yandan, navlun ve konteyner bulmakta yaşanan aksaklık, karton bardak fiyatlarının neredeyse her geçen gün fiyatlarının artmasına neden olmaktadır.

Karton bardak kartonu, üreten fabrikaların bir çoğu üretim kapasitelerinin şimdiden 2022 yılında dolu olduklarını belirtiyorlar. Buda ülkemizde bulunan karton bardak üreten firmaların hammadde konusunda ürünleri temin etmekte zorlanmasına sebep olmaktadır.
SEKTÖRDE YAŞANAN SIKINTILAR


Karton bardak üreticileri dünyada yaşanan ve ülkemizde hala devam eden süreçte üretim ve satışı hususunda sıkıntıya düşmüştür.

Artan fiyat grafiği yaklaşık olarak ürün fiyatlarına 3-4 kat olarak yansımıştır. Bu durum karton bardak kullanıcılarına olumsuz etkisi olmakta, fiyatların yükselmesi ve ürün temini konusunda da aksaklıklar yaşanması olarak geri dönüşler yaşanmaktadır.
2022 YILINDA ÖNGÖRÜMÜZ


2022 yılında hammadde ve tedarik sıkıntısının devam etmesiyle, karton bardak fiyatlarının düşmeyeceğini göstermektedir. Ülkemizde yaşanan döviz kurlarının dalgalanmasıyla fiyatların yüksek seyretmesi, ürün bulma sıkıntısının maalesef önümüzdeki yılda devam edeceğini göstermektedir.


10.yılımızda Aycup® olarak müşterilerimize ürün tedarik sürecinde mümkün olduğu kadar yardımcı olmaya gayretimiz devam etmektedir.


AYCUP® KARTON BARDAK