Karton bardak dünyası, nasıl yapıldığı ve çevreyi nasıl etkilediği hakkında birçok fikir ve düşünce vardır. Bu blog yazısında, kağıdın kağıt bardaktan nasıl yapıldığına ve nasıl bertaraf edilmesi gerektiğine kadar her şeyi ele alacağız.

Karton Bardak Dünyası

Karton Bardak Dünyası

Kağıt bardakların nasıl yapıldığı ve çevreyi nasıl etkilediği hakkında birçok fikir ve düşünce vardır. Bu blog yazısında, kağıdın kağıt bardaktan nasıl yapıldığına ve nasıl bertaraf edilmesi gerektiğine kadar her şeyi ele alacağız.

Blog yazısı ayrıca kağıt bardakların nasıl geri dönüştürülebilir ve nasıl dönüştürülebileceği gibi konuları da kapsayacaktır. Sonunda sizlerle, kağıt bardak endüstrisinde yaklaşan fikir ve trendlerden bazılarını paylaşacağız.

Ayrıca daha çevre dostu ürünler üretme ihtiyacından ve çevre dostu kağıt bardaklardan nasıl alabileceğinizden bahsedeceğiz.

Karton bardaklar nasıl yapılır? Kağıt nasıl yapılır ?

Yiyeceklerin, içeceklerin, atıştırmalıkların çoğunluğu kağıt ambalajlarda servis edilir ve kağıdın günlük hayatımızda anahtar bir rol oynadığı açıktır. Aşağıda ağaçların nasıl kağıt haline geldiği sürecinden bahsedeceğiz.

Kağıt Hamuru Yapımı

Ağaçlar kesildikten sonra soyulur ve daha sonra odun yongaları haline getirilir,daha sonra mekanik bir işlemle kütükler hamur haline dönüştürülür.

Kağıt hamuru çürütücü içerisine beslenir, burada kimyasal bir çözelti içinde yüksek bir sıcaklıkta sodyum hidroksit ve sodyum sülfür karışımı içinde pişirilir.

Kağıt hamuru sıkma işlemi Sürecin bu kısmı, geri kalan hamurun bir vurma ve sıkma işleminden geçirildiği yerdir. Bu adım sırasında, bu katkı maddelerinin nihai ürünün opaklığını ve diğer özelliklerini etkileyeceği tebeşir, kil veya titanyum oksit gibi kimyasallar gibi çeşitli dolgu malzemeleri eklenebilir.Kağıt Hamuru

Kağıt hamuru serilir ve kağıt hamurunun üzerine su çıkarılmasına yardımcı olmak için kağıt hamurunun bir dizi merdane ile sıkıştırıldığı ağ eleği üzerine beslenir.

Su çıkarıldıktan ve kağıt hamuru sıkıldıktan sonra, kalan suyun çıkarılmasına yardımcı olmak için kağıt bir dizi buharla ısıtılan silindirden geçer ve kurutulduktan sonra kağıt büyük makaralara sarılır.

Takvim olarak adlandırılan metal silindirlerden geçirilerek kağıt daha da düzeltilir ve sıkıştırılır.

Kağıt, üzerinde fırçalanabilen ya da rulo haline getirilebilen bir kaplamanın elde edilmesi için bir fıçı boyutlandırma malzemesinden geçirilerek de tamamlanabilir. Bu kaplama örneğin karton bardak yapımında plastik olabilir.


Kağıt bardaklar için kullanılan kağıt türleri

Kağıt bardaklar yapılırken, bardakları yapmak için kullanılan kağıt maliyetini, çevresini ve çalışanların çevresel etkilerini etkileyebilecek farklı sertifikalara sahip olabilir. Aşağıdaki bölümlerde normal kağıt, FSC sertifikalı kağıt ve FSI sertifikalı kağıt hakkında biraz bilgi verelim.

Normal Karton Bardaklar

Karton bardak üreticilerinin ihtiyaç duyduğu ana ham madde, yenilenebilir bir kaynak olan ahşaptır. Normal bardaklar için kullanılan kağıt, Amazonlar, Hindistan, Çin gibi dünyanın her yerinde bulunan ormanlardan gelebilir, ancak Avrupa'da FSC standartlarına uyan, sertifikaya sahip olmayan ormanlar da üretilebilir.

Yukarıda açıklandığı gibi, ağaç daha sonra kağıt olma sürecinden geçer. Kağıt yapıldığında, sıvının dışarıya çıkmasını önlemek için bardaklara bir miktar kaplama eklenir.FSC Karton Bardaklar

Bir ürün veya kağıt FSC sertifikalı olduğunu söylediğinde, bu ürünün yapım sürecinin tamamı FSC sertifikalı olduğu için üretici ve tüm distribütörler ve satıcılar FSC sertifikalıdır. FSC ürünlerini satmak isteyen şirketler, FSC'nin belirlediği kural ve ilkelere uymak zorundadırlar.


FSC örgütü, ormanın kendisinin çoğalmayı başarabileceğinden daha fazla ağaç hasat edilmemesi ve böylece sabit bir malzeme kaynağının korunması gibi, ormancılığın uyması gereken on ilkeye sahiptir. Avrupa'da, Avrupa kağıt hamuru ve kağıt şirketleri tarafından yönetilen ormanların% 92,2'si ya FSC ya da Orman Sertifikasyonu Onay Programı tarafından sertifikalandırılmıştır.

Avrupa'da, tüketilen kağıdın% 72'si geri dönüştürülmeye gönderilir ve gazetelerin% 90'ı geri dönüştürülmüş kağıda basılır.

FSC'nin ürünlerine damgalanmış 3 farklı etiketi vardır ve bunlara FSC% 100, FSC Geri Dönüşümlü ve FSC Mix denir.

FSC% 100 Ürünün içindeki ahşabın tamamen FSC sertifikalı ve iyi yönetilen ormanlardan geldiği anlamına gelir.

FSC Geri Dönüştürülmüş Üründeki tüm ahşap veya kağıtların geri kazanılmış veya yeniden kullanılmış malzemelerden geldiği anlamına gelir. FSC Karışımı Bu, bu etikete sahip ürünlerin geri dönüştürülmüş malzemeler, FSC sertifikalı ormanlar veya kontrollü ahşap karışımından yapıldığı anlamına gelir.

FSI Kağıdı FSI, Fiber Sorting, Inc.'in kısaltmasıdır, 27 yıldan fazla bir süredir kağıt yapım endüstrisindedir ve sadece geri dönüştürülmüş malzemelerden kağıt ürünleri üretmektedir.

FSI, hammaddelerin istikrarlı ve güvenilir bir tedarikini sağlamak için hammadde olarak% 100 geri dönüştürülmüş kağıt kullanmaktadır.

Bardaklar kağıttan nasıl yapılır?
Kağıt bardaklara baskı

Kağıt üretimi bittikten sonra, kağıt farklı amaçlarla tesislere ve endüstrilere taşınır, bunlardan biri karton bardak yapmaktır. Kağıt bardaklar yapıldıklarında üç veya dört aşamaya sahip olabilirler. Aşama sayısı baskı yapılıp yapılmamasına bağlıdır. Kesim aşamasına gelmeden kağıt bardakları katlanmadan önce baskı yapılır. Katlanmış kağıt bardaklara baskı yapmak neredeyse imkansız olmasının nedeni de budur.

Kağıt bardaklar basıldığında, bundan sonra kağıt bardakları katlayan ve bardak kullanımına uygun biçimi uygulanarak makineye girer, sonra kıvrık şablonlarda kesilirler.

Birçok kağıt bardak da pazarlama amacıyla kullanılır ve bu nedenle kahve dükkanının logosu veya bunları kullanan şirketin baskısı ile yazdırılır.


Ofset baskı

Ofset baskı, kağıt bardaklar için ve özellikle daha büyük miktarlarda baskı yaparken en çok kullanılan baskı yöntemlerinden biridir. Ofset hakkında daha pahalı kısım, baskı plakasıdır. Yazdırma işlemi, baskının birinci bardakta ve bir milyon bardakta aynı olmasını sağlar. Etkin süreç aynı zamanda iyi fiyatlar ve daha yüksek tutarı düşürecek fiyatlar sağlar.

Tampon baskı

Tampon baskı, mürekkebin kazınmış bir metal plakadan alındığı ve esnek bir ped üzerine yerleştirildiği ve daha sonra basılacak ürün üzerine damgalandığı 'damgalama' işlemine benzer. Tampon baskı, tampon baskı olarak da bilinir ve silikondan yapılır ve düz olmayan yüzeylere uyum sağlayabilir.

Flekso baskı

Fleksografik baskı, tipo baskının yeni modern versiyonudur ve kağıt, plastik, metal ve selefon dahil olmak üzere hemen hemen her tür alt tabakaya baskı için kullanılabilir. Flekso baskının artıları, çok çeşitli alt tabaka malzemelerinde son derece yüksek pres ile basılabilir.

Dijital baskı

Renkli resim veya belgeleri kağıda veya başka bir malzemeye yazdırmanın en yaygın ve verimli yöntemlerinden biri dijital baskıdır ve çoğu insan için en yaygın olarak '' baskı '' olarak bilinir. Dijital baskı gazete baskısında daha fazla kullanılır, çünkü daha küçük miktarlarda çok farklı tasarıma ihtiyaç duyan makaleleri basmak daha hızlı ve daha ucuzdur. Bunun nedeni, baskı plakaları için düşük maliyettir.

CMYK ve Pantone renkleri - farklar

CMYK ve Pantone renkleri en çok kullanılan renk kombinasyonlarıdır ve her birinin farklı durumlar için iyi olmasını sağlayan bazı benzersiz faktörleri vardır. Bu bölümde CMYK ve Pantone renkleri arasındaki en önemli detayları ele alacağız. Bu, renk süreci ve her durum için hangisinin daha çok tercih edileceği konusunda daha iyi bir anlayış sağlayacaktır.

CMYK Baskı işi yüksek kaliteli bir renk gerektirmiyorsa CMYK daha iyi bir çözümdür ve diğer nedeni de Pantone'dan daha makul bir fiyat olmasıdır. İşlem başlamadan önce her baskı mürekkebi için bir baskı plakası oluşturulur, CMYK olan 4 renkten 4 tabak oluşturulur. 4 renkten oluşan 4 plaka oluşturulduğu için, herhangi bir ek ücret ödemeden tercih ettiğiniz gibi aynı tasarımda istediğiniz kadar renk kullanmak mümkündür.

CMYK renkleri neredeyse sadece daha az hassas renklendirme nedeniyle kağıda yazdırmak için kullanılır. CMYK renklerini diğer tasarımlarla paketlemek çok daha kolaydır,bu da daha küçük miktarlarda kullanımını daha ucuz hale getirir.CMYK, Pantone ile elde edilebilecek aynı canlılığı üretme konusunda bir sınırlamaya sahiptir.

PET'li kağıt bardaklar 

Plastik kaplama Birincisi ve en önemlisi, kağıt bardakların çoğu, bardağı bir arada tutan ve bardağın sızmasını önleyen ince bir plastik tabakası ile kaplıdır. Plastik kaplı kağıt bardaklar PE-plastik ile kaplanır, bu da plastiğin fazladan bir yağ olan naftadan yapıldığı anlamına gelir, bu da plastik kaplamanın sınırlı bir doğal kaynaktan yapıldığı anlamına gelir. Plastik kaplama elbette gıda güvenlidir ve gıda maddeleriyle temas edebilir. Plastik kaplama, kağıt bardakların çoğunun geri dönüştürüleme nedenidir.

PLA'lı karton bardaklar - Biyoplastik

Diğer tüm kağıt bardaklar gibi, PLA kağıt bardaklar da bardağın içinde ince bir plastik tabakasına sahiptir, ancak bu diğerlerinden farklıdır. PLA plastik, şeker, mısır nişastası, amanyok, şeker kamışı veya şeker pancarı gibi bitki bazlı malzemelerden yapılır. Mısır bitkileri, glikoz odasında nişastayı çıkarmak için öğütülür. Glikoz daha sonra laktik asit üretmek için fermente edilir.

Kimyasal bir işlem, laktik asidi endüstride reçine olarak bilinen pelet haline getirilebilen bir polimere dönüştürür. PLA düşük bir erime noktasına sahiptir, bu nedenle yaklaşık 40 santigrat dereceden daha sıcak olmayan soğuk içecekler için en iyisidir. Çatal bıçak takımı veya kahve kapakları gibi daha fazla ısı direncinin gerekli olduğu yerlerde.Bu, katalizör görevi görmek üzere PLA'ya tebeşir ilave edilmesini ve daha sonra üretim sırasında PLA reçinesinin hızla ısıtılmasını ve soğutulmasını içerir.

PLA ürünlerinin kompostlanması için endüstriyel kompostlama tesisi tesisinde 3-6 ay sürmektedir. PLA üretimi, geleneksel plastiklerden% 68 daha az fosil yakıt kaynağı kullanır ve dünyanın ilk sera gazı nötr polimeridir.

PLA Baskılı kağıt bardaklar

Plastik içermeyen kağıt bardaklar Daha önce de belirttiğimiz gibi, şimdi plastikle kaplanmamış kağıt bardakları kullanmayı mümkün kıldılar. Bu proje 2017 yılında üretime alındı ve kağıt bardakların denenmesi başarılı oldu. Sıvı içermesini mümkün kılan kaplama, tabakanın her iki tarafında özel maddeler bulunur.

Kağıt bardaklar nasıl taşınır?

Nakliye, siparişin tamamlanması sürecinde çok önemli bir faktördür. Siparişin ardından şehir içi nakliyemiz bulunuyor, dilerseniz kargo ve nakliye araçları ile ürünlerimizin sevkini yapmaktayız.

Karton bardaklar ne için kullanılabilir?

Günümüzde kağıt bardaklar fast food restoranlarında, kafelerde ve yerel marketlerin çoğunda bulunabilir. Yerel marketlerin kağıt bardak satmasının nedeni, bir yere seyahat planlayan müşteriler, arkadaşlarınız veya ailenizle bir piknik, ev partileri vb.

Karton bardaklar, kullanıcıların işe giderken ya da acele ediyorlarsa kahvenin tadını çıkarmasını kolaylaştırdı.

Kahve dükkanlarında ve fast-food restoranında kullanılmasının yanı sıra, kağıt bardaklar festivallerin, aile şenliklerinin, kurumsal etkinliklerin, kokteyl etkinliklerinin, seminerlerin ve daha birçok kutlamanın büyük bir parçası haline geldi. Kağıt bardaklar ayrıca ofislerde, okullarda, hastanelerde çok yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kağıt bardaklar şirketler tarafından giderek daha sık kullanılmaktadır ve kağıt bardakların kurumsal etkinliklerde bu kadar popüler olmasının başlıca nedeni, kolayca özelleştirilebilir olmalarıdır, böylece şirket, markalarını veya mesajlarını bir ücret ödemeden düşük maliyetler ile reklamı yapılır.