Kahve ve karton bardak hakkında 10 ilgi çekici bilgi

Kahve ve Karton Bardak Hakkında

Kahve ve karton bardak hakkında İlginç bilgiler

Dünya genelinde en çok ve keyifle tükettiğimiz içeceklerin başında gelen kahve, keşfediliş ve gelişim hikayesinin yanı sıra hakkında çok fazla bilinmeyen gerçeklerle de ilgi çekmeyi başarıyor.

İşte çok sevdiğimiz kahve hakkında az duyduğumuz 10 ilginç bilgi:

⦁ Dünyada suyun ardından en çok tüketilen ikinci içecek  kahve’ dir.

⦁ Kahve henüz içilmeye başlanmadan önce yiyecek olarak tüketiliyordu.

⦁Etiyopya’da yerli halk kahve çekirdeklerini un haline getirip ekmek yaparak yiyordu.

⦁ Tarihte dondurularak saklanan ilk gıda maddesi kahve’ dir. İkinci Dünya Savaşı sırasında yiyeceklerin dondurularak saklanmasına başlanmış ve ilk dondurulan yiyecek ‘kahve’ olmuştur.

⦁ Dünyanın en pahalı kahvesi kedi dışkısından elde edilir. Kahve çekirdeği yedirilen misk kedisinin dışkısından üretilen Kopi Luwak kahvesi, dünyanın en nadir bulunan ve en pahalı kahvesidir.

⦁ İngiltere kralı II. Charles insanların toplanıp dedikodusunu yaptığı gerekçesiyle 1675 yılında kahvehaneleri kapattırdı. 1675 yılında tüm kahvehanelere yasak getiren Kral II. Charles, insanların kahvehanelerde bir araya gelip kendisini hakkında ileri geri konuşmalarını bu yasağa gerekçe olarak göstermiş.

⦁ Eski Arap kültüründe eve az kahve gelmesi boşanma sebebiydi. 16. yüzyılda erkekler eve yeteri kadar kahve getirmediğinde kadın kocasından boşanıyordu.

Kahvenin tadı, yetiştiği bölgedeki doğal şartları yansıtır. Yanardağ eteklerinde yetişen kahve kül kokusuna sahipken muz ağaçları çevresinde yetişen kahve daha meyvemsi, aromatik kokulara sahiptir.

⦁ İtalya’da Espresso temel ihtiyaçlar listesinde yer alır. İtalya’da Espresso günlük hayatın temel ihtiyaçları arasında sayıldığı için fiyatlar da hükümet tarafından düzenlenir.

⦁ Cappuccino sözcüğü rahiplerin kıyafetlerinden türetilmiştir. Fransisken rahiplerine İngilizce'de ‘Capuchin monks’ denilmesi ve rahiplerin giydiği kıyafetlerin renginin Capuccino’ya benzetilmesi sonucu Capuccino sözcüğü türetilmiştir.

⦁ Kahveye süt ekleyerek içen ilk kişi 1600’lü yıllarda Fransız bir doktormuş. doktor, günümüzdeki sütlü kahvelerden farklı olarak kahveye yalnızca sıcak süt ekleyerek tüketmiş. Hastalarına da önerdiği bu yöntem zamanla Cafe Au Lait kültürünü doğurmuş.

Not:  Dünyaca ünlü Türk kahvemizi günün her saatinde, ister fincan yada karton bardak ile tüketmenizi tavsiye ederiz.


Aycup ® Karton Bardak - Kağıt Bardak