BPA günlük hayatımızda daha çok su şişelerinde, saklama kaplarında, damacanalarda, plastik bardaklarda karşımıza çıkar.

BPA ’nın Sağlığa Zararları

BPA Nedir ?

BPA,  Bisfenol A’ nın kısaltması olup, günümüzde özellikle plastik, naylon, polyester ve PVC gibi maddelerin üretilmesinde etkin rol oynamaktadır. Polikarbon plastiklerde, konserve kutuları ve meyve suyu kutuları gibi gıda ambalajlarının iç kısmında kaplama malzemesi olarak da kullanır. Kullanıldığı plastik geri dönüşümlü plastiktir.

BPA temas ettiği gıdaya geçer ve bu geçme işi sıcaklık ile artar. BPA’nın en tehlikeli kullanım alanlarından birisi biberonlar ve alıştırma bardaklar'dır. Eğer bebeğinizin sütünü biberonda ısıtıyorsanız bu madde kolaylıkla süte geçer.

BPA günlük hayatımızda daha çok su şişelerinde, saklama kaplarında, damacanalarda, bardaklarda karşımıza çıkar. Su içtiğimiz pet şişeleri tekrar tekrar kullanmamalı ve çizilmiş olanlarını atmalıyız. Saklama kaplarında ise mikrodalgada kullanılanlarını tercih etmeliyiz. Yine de mikrodalgada plastik ürünleri kullanmak doğru değildir.

Streç plastikler de ısıtma esnasında kullanılmamalı ve gıdaya değmemelidir. Özellikle bu plastik kapların bulaşık makinesinde yüksek ısı ile yıkanmaları ile birlikte içeriğindeki zehirli maddeler dışa daha hızlı çıkabiliyor ve bulaşık makinesinden alıp temiz diye içerisine koyduğunuz yiyeceklere kimyasallar daha hızlı bulaşıyor.

BPA’nın Sağlığa Zararları 

BPA’ya maruz kalmış anne karnındaki ceninlerde, yeni doğmuş bebeklerde ve çocuklarda büyüme ve davranış bozuklukları ortaya çıkıyor. Poli karbonattan mamul plastik şişe ve ambalajlardan tüketilen su ve gıda maddeleriyle birlikte vücudumuza giren BPA maddesi prostat, beyin gelişimi, kalp hastalıkları, karaciğerde enzim bozuklukları ve diyabet hastalıklarına sebep oluyor.

Poli karbonat bebek biberonla beslenen çocuklar erken cinsel olgunlaşmaya maruz kalıyor. BPA maddesi vücutta östrojen hormonunu taklit ediyor ve kadınlık hormonuna dönüştüğü için sperm üretiminde ciddi bir düşüşe sebep oluyor. Erişkinlerde göğüs ve prostat kanseri riski oluşturuyor. Obeziteye, astıma neden olduğu saptanmış ve tiroid fonksiyonlarını azalttığı belirlenmiştir. 

Son araştırmalara göre BPA vucutta bilim adamlarının tahmininden daha fazla kalmaktadır bu da doğal olarak tahribatı artırır. BPA, Kanada, ABD, Danimarka gibi bazı gelişmiş ülkelerde yasaklanmıştır.

Hangi ürünler BPA içerir ?

Sert şeffaf plastiklerden yapılmış eşyalar, genelde ürün tabanında No 7 olarak işaretlenmiş, genelde BPA içerir. Her tür 3 veya 6 ile numaralandırılmış plastiklerden yapılmış eşyalar No 3 (PVC) ve No 6 (polistiren)’nın ayrıca zararlı kimyevi maddeleri geçirdikleri bilinir. BPA ile astarlanmış konserve kutu ve kapları çocuklarımızın bol bol ağızlarını götürdükleri hatta dişledikleri plastik oyuncaklar BPA’dan korunmak için mutfağımızda birçok plastiği cama çevirmeye karar verelim.

Cam her zaman en güvenli bir alternatiftir.

Oyuncaklar konusunda ise kurşunsuz boya ile tahtadan üretilmiş doğal ürünleri tercih etmeliyiz.

Ayrıca plastik bir şey almak zorunda isek “BPA YOKTUR” ibareli ürünleri tercih etmenizi  
Aycup ® olarak tavsiye ederiz.


www.aycup.com.tr/iletisim